babaodpolskiego

Profil użytkownika: babaodpolskiego

Warszawa Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 17 godzin temu
152
Przeczytanych
książek
195
Książek
w biblioteczce
149
Opinii
293
Polubień
opinii
Warszawa Kobieta
Strony www:
Aneta Korycińska — z wykształcenia jestem polonistką, redaktorką, oligofrenopedagożką, założycielką strony "Baba od polskiego", która już od siedmiu lat przyciąga uwagę ponad miliona użytkowników. Pokazuję, że współczesna szkoła nie musi być nudna, a z każdej lektury można zrobić mem, bo podstawą nauki jest zabawa. W swojej działalności internetowej skupiam się na obnażaniu językowego obrazu świata i zachęcam do stosowania inkluzywnej polszczyzny, punktuję absurdy systemu edukacji, a także pogłębiam wrażliwość na takie tematy jak nieneurotypowość czy prawa mniejszości. Uwielbiam się uczyć i poznawać nowe branże, dlatego oprócz polonistyki ukończyłam także psychologię zwierząt, zarządzanie oświatą, oligofrenopedagogikę oraz redakcję językową tekstów. Wytatuowałam sobie hasło „rób dobro”, bo jest to cel, który stawiam swojej działalności edukacyjnej — na żywo i w sieci.

Opinie


Na półkach:

Tę książkę napisała zbuntowana dorosła, która z pewnością pozostanie zbuntowaną staruszką. Spotkałam ją i jestem przekonana, że biogram, w którym to zapisała, nie kłamie. Ma także ogromne poczucie humoru, dlatego warto wybrać się na spotkanie autorskie. Okazji będzie wiele, bo to już 83. książka w jej dorobku.
„Draka na Antypodach” to książka z serii „Czytam, bo lubię”, wydana przez HarperKids i przeznaczona dla czytelników od 9 do 12 roku życia (oraz, dzięki dużej czcionce, także dla tych po trzydziestce). Znalazła się na podium w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. To trzeci z moich patronatów, o którym musiałam długo milczeć, więc cieszę się, że mogę w końcu przedstawić historię mieszkańców Miasteczka. W książce nie ma moralizatorstwa; mądrości pojawiają się mimochodem, jakby przypadkiem, głównie w języku. Dawno nie czytałam opowieści, którą musiałam tyle razy przerywać z powodu głośnego śmiechu. To później wymagało tłumaczenia się domownikom i czytania im fragmentów.
Otrzymaliśmy opowieść o paczce znajomych z Miasteczka, w którym nic się nie dzieje, więc każda anomalia, jak np. matka mająca zakład samochodowy, jest wielką sensacją. Są wakacje, a jeśli pamiętacie, każde dwa miesiące wolne od szkoły to czas, w którym się dorasta. We wrześniu jest się już innym człowiekiem. W tej powieści o dojrzewaniu nie ma fajerwerków; wystarczy stawać się nastolatkiem, co samo przez się tłumaczy, że to czas przełomu. Intryga jest niemal żadna, to zwykłe życie i chyba dlatego jest tak zachwycające, bo Ryrych potrafi dodać niezwykłości nawet śmierdzącej rzece.
Kostek, Draka, Art i Policjanna oswajają rzeczywistość przez nadawanie jej nazw, więc ich ksywy też są znaczące. Osiedle przy pomniku ofiar dżumy nazywają Trupielcem, leśnik Andrzej Nowak to Naleśnik, mamy tu też Groberta i ojca, historyka literatury, potocznie zwanego Ciamajdą.
Dzieciaki mają swoje dramaty, marzą o szczęśliwych rodzinach, a każda z nich jest inna: Kostek ma tylko mamę, która pracuje jako mechanik, a na dodatek prowadzi tajemniczy Klub dla kobiet. Draka opiekuje się swoim ojcem i nie ma pojęcia, gdzie jest jej mama, więc choć ma czternaście lat, musi szybko dorosnąć. Policjanna ma matkę policjantkę, więc chętnie angażuje się w śledztwa, a rodzice Arta mają kryzys, który wszyscy postanowią rozwiązać. Do tej paczki dołącza kreatywna gotka Matylda, która od razu ma pomysł na biznes i chce robić sesje fotograficzne w karawanie, oraz Chudini, który przez pandemię nie nawiązał z nikim bliższych relacji i głównie spędza czas przy komputerze i na grze w szachy. W skrócie: „Każdy inny — wszyscy równi” - jak głosił napis na pierwszej naszywce, jaką kiedykolwiek przyszyłam do plecaka.
W powieści znajdą się także kwestie dotyczące samotności — tej u dzieci i dorosłych, obraz niepełnosprawności, nowi mieszkańcy z Ukrainy oraz czas budowania głębokich więzi. Autorce udało się uchwycić to, co ulotne, tę chwilę niepewności, gdy stajemy się nastolatkami. Fundacja „Cała Polska Czyta Dzieciom” przyznając tej książce wyróżnienie, dokonała bardzo dobrego wyboru.


#patronat #współpraca

Tę książkę napisała zbuntowana dorosła, która z pewnością pozostanie zbuntowaną staruszką. Spotkałam ją i jestem przekonana, że biogram, w którym to zapisała, nie kłamie. Ma także ogromne poczucie humoru, dlatego warto wybrać się na spotkanie autorskie. Okazji będzie wiele, bo to już 83. książka w jej dorobku.
„Draka na Antypodach” to książka z serii „Czytam, bo lubię”,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

Każde dziecko jest inne, lecz czasami nie potrafi tego zrozumieć i zaakceptować, zwłaszcza jeśli nie ma wspierającego otoczenia. Mądra, ciepła „Formuła Elli" uczy, jak zaakceptować własną inność i znaleźć w niej źródło siły.

#patronat #bababook

Możecie powiedzieć, że to kolejna książka o akceptacji inności, a ja odpowiem: tak, i chcę więcej takich historii, które w konwencji fantastycznej opisują problemy i pokazują, jak można je rozwiązać. Nie tylko ze względu na tematykę, lecz także ze względu na sposób budowanie świata, który nie infantylizuje i ma skomplikowaną fabułę, książka została wyróżniona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną powieść dla dzieci i młodzieży. Wybierano utwory o wysokim poziomie artystycznym i etycznym. “Formuła Eli” mówi wprost, że w dzieciństwie, a często i w dorosłości, potrzebujemy grupy; nikt nie chce być odmienny. Trzeba być jak rówieśnicy, słuchać tych samych utworów, ubierać się tak samo, lubić te same zabawy. Niektórzy przez całe życie szukają siebie, bo odkrywanie, co nam w duszy gra i jacy jesteśmy, to praca na wiele lat, która wymaga odwagi i niesie ryzyko odrzucenia.

„Formuła Elli" Agnieszki Rautman-Szczepańskiej (człowieka renesansu: lekarki, poetki, rysowniczki, pisarki) to opowieść o akceptacji siebie. Ella, półelfka, półczłowiek, wyrusza na wyprawę po równoległych światach, gdzie przyjdzie jej zmierzyć się z polityką i okrutnymi praktykami prowadzącymi do rasizmu i wykluczenia, ale w końcu odkryje tajemniczą formułę, dzięki której zmieni świat. Możemy jej zazdrościć i współczuć jednocześnie, bo chociaż wydaje się zwykłą nastolatką i chce żyć jak jej rówieśnicy, jej przyszłość nie będzie zwyczajna. Ella ma dar, nad którym nie panuje, jest wybranką losu (jak to w powieściach o dorastaniu, ale wciąż łaknę historii o dziewczynkach-bohaterkach). Poznaje smoki, chochliki czy liliputy, uczy się od elfów. Ba! Może nawet może czytać książki… w chmurze. To jednak dzięki swojej rodzinie wie, że odmienność to nie wada i powód do wstydu, a wielka wartość, której świat potrzebuje.

Powieść wydana w przepięknej okładce, która mieni się kolorami, przywołuje skojarzenia ze światem wróżek. Wydrukowana dużą czcionką, nadaje się dla czytelników od 9 do 12 lat oraz tych po trzydziestce.

Każde dziecko jest inne, lecz czasami nie potrafi tego zrozumieć i zaakceptować, zwłaszcza jeśli nie ma wspierającego otoczenia. Mądra, ciepła „Formuła Elli" uczy, jak zaakceptować własną inność i znaleźć w niej źródło siły.

#patronat #bababook

Możecie powiedzieć, że to kolejna książka o akceptacji inności, a ja odpowiem: tak, i chcę więcej takich historii, które w...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach:

„Zaplątani w sieci” Elżbiety Jodko-Kuli (wyd. HarperYA) to tytuł, który objęłam patronatem medialnym. Utwór został nagrodzony w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów Konkursu – Fundacji PZU oraz Fundacji „AMF Nasza Droga”. Jury Konkursu, pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 346 nadesłanych prac teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.

Takiej rekomendacji nie można podważyć, ośmielę się jednak stwierdzić, że nie jest to książka dla młodzieży. Zdecydowanie bardziej potrzebują jej pedagodzy i rodzice dorastających dzieci. To opowieść o tym, że bardzo łatwo możemy zgubić dziecko - w systemie i w sieci. Główna bohaterka, Kamila, to ósmoklasistka, która na jedynej szkolnej imprezie, na jaką została zaproszona, doznała wielkiego upokorzenia. Wstyd i lęk przed oceną nie pozwoliły jej wrócić do szkoły. Był koniec roku. Jej mama wyjeżdżała do Irlandii, miała nadzieję polepszyć życie swojej rodziny, zarobić na remont domu, kupić córce lepsze ubrania. Zostawiła ją pod opieką babci. Kamila zapewniała, że ze wszystkim sobie radzi, ale stopniowo pogrążała się w nowym życiu - tym w sieci, w której mogła zbudować inną tożsamość. Nie poszła do szkoły. Nigdzie jej nie zarejestrowano. System o niej zapomniał.

W tej opowieści jest jeszcze Majka, dziewczynka z ADHD (bliska mojemu sercu), która czasem za dużo widzi i czuje, zbyt wiele chce, w jej głowie ciągle gra radio, ale to dzięki niemu pomoże wszystkim innym bohaterom książki, bo zauważy na korytarzu nowego ucznia, Franka, który ciągle siedzi z nosem w telefonie. Z jego powodu uda się do pedagożki Anny, a ta włączy do sprawy jeszcze terapeutę.

To opowieść o tym, że sieć może być uzależnieniem, ale też o tym, że znajdujemy w Internecie zrozumienie, którego brakuje nam w codzienności. Dzięki Internetowi, z którego nie powinno się jednak korzystać bez kontroli opiekunów, można odnaleźć przyjaźń i wsparcie, ale tylko dlatego, że przed monitorami siedzą ludzie wrażliwi na los innych.

Oczywiście książka jest moralizatorska i pokazuje, że trzeba być czujnym, gdy ktoś jest nieustannie online i nigdy nie wylogowuje się do życia. Ukazuje też bezradność starszych osób wobec nowych technologii oraz problemów psychicznych i uzależnień nowego pokolenia. Opowieść pokazuje również, że różne sytuacje rodzinne mogą prowadzić do zgubienia celu życia. Nie trzeba szukać winnych. Uważam jednak, że mimo narracji trzecioosobowej, niezbyt dziś chwytliwych zwrotów naśladujących język młodych ludzi i liczby informacji dotyczących postępowania w takich sytuacjach, jest ona bardzo dobrym materiałem dla opiekunów, a nie dla młodzieży. W szkole można wykorzystywać pojedyncze rozdziały do wspólnych analiz i dyskusji podczas lekcji wychowawczych.

Książka wydana nakładem wydawnictwa HarperYA, młodzieżowego imprintu HarperCollins Polska.

#WSPÓŁPRACA #PATRONAT #bababook #uzależnienie #zaplątaniwsieci #książkipedagogiczne #godzinawywchowawcza

„Zaplątani w sieci” Elżbiety Jodko-Kuli (wyd. HarperYA) to tytuł, który objęłam patronatem medialnym. Utwór został nagrodzony w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika babaodpolskiego

z ostatnich 3 m-cy
2024-05-31 20:13:50
2024-05-31 20:13:50
babaodpolskiego
2024-05-31 19:44:58
babaodpolskiego dodała książkę Zupełnie inna bajka na półkę Chcę przeczytać
2024-05-31 19:44:58
babaodpolskiego dodała książkę Zupełnie inna bajka na półkę Chcę przeczytać
Zupełnie inna bajka Katarzyna Ryrych
Średnia ocena:
7.1 / 10
17 ocen
2024-05-31 19:44:06
babaodpolskiego została fanką autora Katarzyna Ryrych
2024-05-31 19:44:06
babaodpolskiego została fanką autora Katarzyna Ryrych
babaodpolskiego
2024-05-31 19:33:54
babaodpolskiego dodała książkę Draka na Antypodach na półkę i dodała opinię:
2024-05-31 19:33:54
babaodpolskiego dodała książkę Draka na Antypodach na półkę Przeczytane i dodała opinię:

Tę książkę napisała zbuntowana dorosła, która z pewnością pozostanie zbuntowaną staruszką. Spotkałam ją i jestem przekonana, że biogram, w którym to zapisała, nie kłamie. Ma także ogromne poczucie humoru, dlatego warto wybrać się na spotkanie autorskie. Okazji będzie wiele, bo to już 83. k...

Rozwiń Rozwiń
Draka na Antypodach Katarzyna Ryrych
Średnia ocena:
9.5 / 10
4 ocen
babaodpolskiego
2024-05-30 19:05:52
babaodpolskiego dodała książkę Formuła Elli. Czytam, bo lubię na półkę i dodała opinię:
2024-05-30 19:05:52
babaodpolskiego dodała książkę Formuła Elli. Czytam, bo lubię na półkę Przeczytane i dodała opinię:

Każde dziecko jest inne, lecz czasami nie potrafi tego zrozumieć i zaakceptować, zwłaszcza jeśli nie ma wspierającego otoczenia. Mądra, ciepła „Formuła Elli" uczy, jak zaakceptować własną inność i znaleźć w niej źródło siły.

#patronat #bababook

Możecie powiedzieć, że to kolejna książka o...

Rozwiń Rozwiń
babaodpolskiego
2024-05-29 13:49:11
babaodpolskiego dodała książkę Zaplątani w sieci na półkę i dodała opinię:
2024-05-29 13:49:11
babaodpolskiego dodała książkę Zaplątani w sieci na półkę Przeczytane i dodała opinię:

„Zaplątani w sieci” Elżbiety Jodko-Kuli (wyd. HarperYA) to tytuł, który objęłam patronatem medialnym. Utwór został nagrodzony w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pod...

Rozwiń Rozwiń
Zaplątani w sieci Elżbieta Jodko-Kula
Średnia ocena:
6.9 / 10
7 ocen
babaodpolskiego
2024-04-26 23:22:27
babaodpolskiego dodała książkę Księżyc Grzybiarek na półkę Chcę przeczytać
2024-04-26 23:22:27
babaodpolskiego dodała książkę Księżyc Grzybiarek na półkę Chcę przeczytać
Księżyc Grzybiarek Agata Jabłońska
Średnia ocena:
8 / 10
5 ocen
babaodpolskiego
2024-04-23 21:52:59
babaodpolskiego oceniła książkę Pan Pit i jego kwiatek na
10 / 10
2024-04-23 21:52:59
babaodpolskiego oceniła książkę Pan Pit i jego kwiatek na
10 / 10

ulubieni autorzy [11]

Marcin Przewoźniak
Ocena książek:
7,4 / 10
83 książki
5 cykli
Pisze książki z:
11 fanów
Aglaja Janczak
Ocena książek:
5,9 / 10
2 książki
0 cykli
Pisze książki z:
1 fan
Mitch Cullin
Ocena książek:
6,4 / 10
2 książki
0 cykli
Pisze książki z:
8 fanów

Ulubione

Radek Rak Agla. Aurora Zobacz więcej
Janusz Korczak Pamiętnik Zobacz więcej
Radek Rak Agla. Aurora Zobacz więcej
Radek Rak Agla. Aurora Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Radek Rak Agla. Aurora Zobacz więcej
Radek Rak Agla. Aurora Zobacz więcej
Radek Rak Agla. Aurora Zobacz więcej
Marcin Przewoźniak Doktor Lektur na tropie Stasia i Nel Zobacz więcej
Marcin Przewoźniak Doktor Lektur na tropie Stasia i Nel Zobacz więcej
Marcin Przewoźniak Doktor Lektur na tropie Stasia i Nel Zobacz więcej
Marcin Przewoźniak Doktor Lektur na tropie Stasia i Nel Zobacz więcej
Marcin Przewoźniak Doktor Lektur na tropie Stasia i Nel Zobacz więcej
Marcin Przewoźniak Doktor Lektur na tropie Stasia i Nel Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
152
książki
Średnio w roku
przeczytane
25
książek
Opinie były
pomocne
293
razy
W sumie
wystawione
76
ocen ze średnią 8,3

Spędzone
na czytaniu
615
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
19
minut
W sumie
dodane
9
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]